Oylar Elina Sandelin’e! #92

.

elinatoriElina Sandelin, 32 yaşında, Turku Belediye Meclisi, şehir planlama ve çevre komitesi üyesi. Zenginin fakire oranla daha fazla siyasal gücü olduğunu fark ettikten sonra politikaya atılmaya karar verdim.

Eğer senin ve çevrenin ekonomik durumu iyi ise, birçok sosyal sorunun farkına varman güçleşir. Öte yandan dar gelirli isen, destek ağın yoksa ve hasta düşersen, gerekli yardımı elde etmen ve topluma kazandırılman zordur.

Savunduğum siyaset refah devleti siyasetidir. Ayrım gözetmeksizin herkes için eşit kamu hizmetleri ve sosyal güvenlik hakları istiyorum. Herkesin ev, eğitim, bakım, hareket, iş ve toplumsal katılım hakkı olmalıdır.

Turku’nun çevresi iyi düzenlenmiş ve herkes için yaşanabilinir bir yer olmasını istiyorum.

1. Eğitim ve öğretim: herkese eşit hizmet!17273827_10154501078983284_669117580_o

Her çocuğun tam gün, yerel yönetim tarafından sunulan gündüz bakım evlerinden (belediyelere ait gündüz bakım evleri) faydalanmak hakkıdır.
Bu tesislerde personel sayısı azaltılmamalıdır.

Meslek öğrenim kurumlarına daha fazla önem verilmelidir. Ayrıca özel destek ihtiyacı duyan gençlere yönelik okullarında sayısının artılması gerekmektedir.

2. Çevre ve Yaşam: şehir sakinlerini ve çevreyi düşünerek!

vesi
Belediyeye ait kiralık konutlar arttırılmalı ve kiraların bedeli azaltılmalı. Şehrin bütün bölgelerine yeteri kadar konut inşa edilmeli.
Otobüs bilet fiyatları azaltılmalı. Pansio´ya ortaokul inşa edilmeli, hemde hemen! Varissuo´ya yüzme havuzu. Kupita´daki kiraya verilen küçük araziler koruma altına alınmalı. Kütüphane hizmetleri iyileştirilmeli.
Adalardaki doğaya ve doğa koruması altındaki Katariinanlaakso gibi milli parklara gereken değerin verilmesi. Restorasyonlar ekosisteme göre uygun yapılmalı ve aynı zamanda parklara, ormana, tarihi yapılara saygı gösterilmelidir.

3. Sosyal ve sağlık hizmetleri: refah için kamu hizmeti!

DSCF6521
Bu hizmetleri elde edebilmek için yeteri kadar ödenek tahsis edilmeli. Bütçelerin azaltılması ve bu konudaki özelleştirilmeler durdurulmalıdır. Daha iyi hizmet alabilmek için, çalışanlar kısa süreli (yari zamanli) değil kadrolu olmalıdır.
Hiç kimse cinsiyet, yaş, etnik köken, dil, din, inanç, fikir, sağlık durumu, fiziksel engelli olma ya da üçüncü kişiye ait sebeplerden dolayı ayrı konumda tutulamaz.

4. Şeffaf karar verme: güç merkezileşmesine hayır!

elina
Seçimle başa gelen yetkililer, şeffaf ve demokratik kararlar almalı. Kararlar alınırken ortak katılım sağlanmalıdır. Turku anlaşmasına hayır!

Şehrin faaliyetleri bölünmemeli ve güç merkezileşmesinin önüne geçilmelidir. Kamu yöneticilerinin daimi kadrolu olarak değil sözleşmeli olarak çalışmaları sağlanmalıdır.

Elina Sandelin #92

Advertisement